BIP - Biuletyn Informacji Publicznej
  Instrukcja Szukaj    
Informacje ogólne
Ilość odsłon: 12544

Miasto Elbląg usytuowane jest nad rzeką o tej samej nazwie, uchodzącą do Zalewu Wiślanego, na styku dwóch krain geograficznych: Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej.

Zachodnie zbocza Wysoczyzny Elbląskiej stanowią najwyższą część Pobrzeża Warmińskiego (197 m. n.p.m.); na najżyźniejszych glebach kraju - równinnych Żuławach - znajduje się najniżej naturalnie położone miejsce w Polsce (1,5 m. poniżej p.m.).

Początki miasta przypadają na rok 1237, w którym Krzyżacy założyli nad rzeką zamek obronny. Wokół zamku wkrótce powstała osada handlowa.

W 1246 r. otrzymała ona prawa miejskie. W XIV wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem portowym i przystąpiło do Związku Miast Hanzeatyckich.

W Elblągu znajdowała się siedziba krajowych mistrzów Zakonu Krzyżackiego, a w XIV wieku stał się on ważnym ośrodkiem portowym i przystąpił do Związku Miast Hanzeatyckich.

W roku 1466, po Pokoju Toruńskim, Elbląg wszedł w skład państwa polskiego. Otrzymał liczne przywileje od polskich królów, stał się ważnym portem morskim.

Po I rozbiorze Polski w roku 1772, został wcielony do państwa pruskiego. Do Polski powrócił 10 lutego 1945 r., zniszczony wskutek działań wojennych w ok. 65 procentach.

W latach 1975-1998 był stolicą województwa.

Obecnie Elbląg jest dynamicznie rozwijającym się powiatem grodzkim, ośrodkiem przemysłowym, akademickim, kulturalnym i turystycznym.

Atut miasta stanowi port morski posiadający połączenia z Morzem Bałtyckim przez Cieśninę Pilawską oraz szeroką gamę połączeń za pośrednictwem systemu śródlądowych dróg wodnych.

Za dokonania na rzecz ochrony środowiska został dwukrotnie uhonorowany - jako pierwsze miasto w Polsce - „ekologiczną" nagrodą Unii Europejskiej. Rada Europy nadała mu Flagę Europy. Za realizację programu edukacji ekologicznej miasto otrzymało wyróżnienie Związku Miast Bałtyckich, jest też laureatem ogólnopolskiego konkursu „Przyjaźni Środowisku" pod patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Elbląg, dzięki swojemu położeniu, stanowi dogodną bazę wypadową, dla turystów. Odległość od Malborka i Fromborka wynosi zaledwie 30 km, od Trójmiasta - 60 km, od Mierzei Wiślanej - 40 km, a od Kaliningradu /Rosja/ - 100 km.
Do Kaliningradu udać się można z Elbląga pociągiem pośpiesznym, samochodem (przez Frombork i Braniewo),
a w sezonie żeglugowym także wodolotem. W sezonie statki „białej floty" i wodoloty kursują do Krynicy Morskiej i Fromborka.

W Elblągu ma początek unikatowy w świecie szlak żeglugowy przez pochylnie do Ostródy, na którym jednostki „białej floty" pokonują 100-metrową różnicę poziomów pomiędzy kolejnymi akwenami (jadąc wózkami po łące).

Elbląg łączą partnerskie więzi z 12 miastami zagranicznymi.
Jego partnerami są: Kaliningrad i Bałtijsk ( Rosja) , Leer (Niemcy), Ronneby (Szwecja), Nowogródek (Białoruś), Druskienniki (Litwa), Tarnopol (Ukraina), Liepaja (Łotwa), Compiegne (Francja),
Trowbridge (Anglia), Coquimbo (Chile), Baoji (Chiny).

Nową szansę dynamicznego rozwoju stwarza Elblągowi podjęta odbudowa drogi Elbląg - Kaliningrad. Będzie to najkrótsza droga z zachodniej Europy do Obwodu Kaliningradzkiego, państw nadbałtyckich i północno-zachodniej Rosji (krótsza o 150 km w porównaniu z drogą do przejścia granicznego Bezledy — Bagrationowsk).
Harmonogram odbudowy przewiduje: w roku 2003 - otwarcie przejścia granicznego Grzechotki -Mamonowo II dla pieszych i samochodów osobowych, odprawę autobusów i samochodów ciężarowych z ograniczeniem ciężaru pojazdów do 8 ton na oś; w 2004 r. - odprawę pojazdów bez ograniczeń, w 2005 r. - przekazanie do użytku terminalu pojazdów ciężarowych.

Największą inwestycją zrealizowaną obecnie w Elblągu była budowa drugiego mostu nad rzeką Elbląg. Powstanie mostu odciążyło śródmieście od przejazdu samochodów osobowych i ciężarowych do drogi nr 7 Gdańsk - Warszawa, Kaliningrad.

Atrakcję turystyczną Elbląga stanowi Stare Miasto, w przeszłości nie ustępujące urodą staromiejskim dzielnicom Gdańska i Warszawy. Elbląska Starówka, całkowicie zniszczona w czasie działań wojennych w lutym 1945 r., jest obecnie pieczołowicie zabudowywana.
Konkurs urbanistyczno - architektoniczny (rozstrzygnięty w połowie 1980 r.) przesądził o charakterze zabudowy tej dzielnicy. Nie jest to odbudowa, lecz zabudowa w stylu staromiejskim, na dawnych fundamentach, z zachowaniem historycznego układu ulic, realizowana ze środków prywatnych inwestorów. Budowa każdej kamieniczki musi być poprzedzona skrupulatnymi badaniami archeologicznymi podziemia, finansowanymi z budżetu miasta.

Elbląg jest także ośrodkiem akademickim. W mieście funkcjonują 4 uczelnie wyższe, w tym l państwowa i 3 prywatne. W roku akademickim 2001-2002 przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej utworzony został Instytut Informatyki Stosowanej, kształcący informatyków - programistów.

Elbląg posiada bogate tradycje kulturalne. Czołowe placówki obecnie działające to: Biblioteka Elbląska, Teatr Dramatyczny, Galeria EL, Wojewódzki Ośrodek Kultury, Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo" oraz 3 kina.
Niebawem na zapleczu WOK rozpocznie się budowa centrum handlowo-rozrywkowego, w którym przewidziano także powstanie multikina.

Najbardziej znane elbląskie zespoły to Elbląski Klub Taneczny Jantar — mistrz świata formacji standardowych oraz Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska".

Bogatym dorobkiem szczyci się również elbląski sport. Do niedawna jego wizytówką było łyżwiarstwo szybkie - na czele z medalistką olimpijską Heleną Pilejczyk. Obecnie jest nią l-ligowy zespół piłki ręcznej kobiet EB Start - wielokrotny mistrz kraju, zdobywca Pucharu Polski.
    Więcej...

© 2003 Internet-Info